Perdeler Nasıl Yıkanmalıdır

Blog

Günümüz ev hanımlarına sorduğunuz zaman ev dekorunda en önemli faktörlerden bir tanesi perdeler olduğunu ifade edecektir. Genellikle erkeklere göre basit bir perde olarak değerlendirilirken perdeler dar bir odayı sizlere geniş gibi gözüktüğü algısını sağlayabilir. Güneş ışığını az görmesi nedeniyle karanlık bir evi perde sayesinde aydınlık hissini sağlayabilirsiniz. Durum böyle olduğu için perdelerin şık durması kadar temizliği de başka bir husus olarak değerlendirilmelidir. Perdeler kumaş, kumaşın kalitesi ve kumaş inceliğine göre temizliğinde değişiklikler fark etmektedir. Basit bir perdeyi çamaşır makinesine bilinçsiz bir şekilde attığınız zaman kırışıklıklar, renklerin bozulması ve perdenin görüntüsünde bozukluklar oluştuğunu görebilirsiniz.

Ev hanımlarına bugün perdeleri nasıl yıkamaları gerektiği hakkında birkaç püf noktadan bahsedeceğiz. Perdelerin yıkanmasında dikkat edilmesi gerekenler:

Perdelerin üzerinde bulunan apre denilen kimyasalların kalkmaması için kesinlikle detarjan ile yıkamamalısınız. Perdelerin üzerinde bulunan bu apreler güneş ışığı, toz, nem vb. dış etkilere karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.
Perdelerin kırışmaması için kornişlerin arasından çektikten sonra hemen makineye atmalısınız. Bununla birlikte makine ile işi bittikten sonra bekletmeden ıslak bir şekilde kornişlerin arasına tekrar geçirmelisiniz. Bu sayede bir miktar kırışmanın önüne geçebilirsiniz.
Perdelere farklı bir görsellik katan boncuk, pul vb. materyalları bulunanlar için ise ayrı bir kılıfın içine perdelerinizi katarak makine içerisine atabilirsiniz.
Perdeleri aldığınız zaman kuru temizleme yapmanızı önerdiklerinde kesinlikle makineye atmamaya çalışın.
Perdeleri üç ayda bir yıkamaya çalışın. Sürekli olarak kirlenmesine karşılık ayda bir defa elektrikli süpürge ile çektirebilirsiniz.
Perdelerin yıkanması konusunda çeşitli püf noktalara değinmeye çalıştım. Perdelerinizi nasıl yıkayacağınız konusunda çeşitli şüpheleriniz bulunuyor ise perde temizleme firmalarına başvurabilirsiniz.

Not: Perdelerinizin temizlenmesinde en ufak bir şüphe duyuyorsanız hiç vakit kaybetmeden perde yıkama firmaları ile iletişime geçiniz. Yanlış temizleme yöntemleri perdelerinizi bozabilmektedir.

Bir yanıt yazın